Biele, či červené? Suchšie alebo sladké? Koľko fliaš objednať, aby nebolo málo a ani veľa?

Počas vášho veľkého dňa by malo byť všetko perfektné a premyslené do posledného detailu, preto netreba podceňovať výber vína, ktoré svadobčanov sprevádza počas celého dňa, a dotvára tak celkovú atmosféru.

Radošovské vinárstvo Vinpera, oceňované na domácich, ale aj zahraničných prestížnych súťažiach, vám poradí jednoduché tipy, ako vybrať to najvhodnejšie!

 Bublinky na úvod

Obligátny pohár dobre zachladených bubliniek na prípitok, ktoré naštartujú chuťové poháriky a určujú tempo zábavy.

Ľahučké polosuché Frizzante s citrusovo-kvetinovou chuťou a sviežou vôňou, je tým správnym navodením slávnostnej atmosféry.

 

 

Sezóna a počasie udávajú chuť

Hneď na začiatku sa treba zamyslieť, v ktorom ročnom období plánujete vašu svadbu. To vám veľmi pomôže s voľbou, či ísť do ľahších sviežich zachladených vín, prípadne bubliniek a rosé alebo sa budú naopak žiadať plnšie výraznejšie, ktoré príjemne prehrejú telo. Teplota a počasie vedia výrazne ovplyvniť aj množstvo a rýchlosť pitia. Ak je teplý slnečný deň, ľudia majú tendenciu vypiť viac, ako za chladného a upršaného počasia. Rovnako, ak je váš veľký deň v lete, nežnejšia časť ocení príjemné jahodové rosé alebo vychladený sekt, ktoré osviežia počas tropických horúčav.

Tip vinára:

Frankovka modrá rosé 2021

 

Nezabúdajte na párovanie

Výber vína ovplyvňuje aj zostavené svadobné menu. Treba dbať na vhodnosť daného druhu vína s časom servírovania večere tak, aby sa víno hodilo k jedlu a pekne zharmonizovalo chute. Nevhodná kombinácia môže rozbiť celkový zmyslový zážitok a zase naopak, ak ich vhodne nakombinujete, urobíte aj z priemerného pokrmu prekvapujúce potešenie.

 

 

Biele víno je zásah do čierneho

Na Slovensku sa všeobecne vypije viac bieleho vína, ktoré sa veľmi dobre "usrkáva“ počas celého dňa až do neskorých ranných hodín. Najlepšie u svadobčanov fungujú suchšie so sladkastým podtónom v chuti tak, aby vytváralo v ústach dostatočný pocit šťavnatosti a ovocnosti. Určite sa vyhnite priveľmi aromatickým druhom.

Tip vinára:

Sauvignon blanc 2022

Devín 2021

 

S červeným opatrne!

Pamätajte, že nie každý obľubuje ťažké plné víno.

Červené víno by malo byť preto ľahšie s ovocnou aromatikou, ktorá sa odráža v chuti a vôni. Ak je vaše svadobné menu dostavené z hovädzieho, bravčového alebo kačacieho mäsa, určite na každý stôl ponúknite aj túto alternatívu.

Tip vinára:

Skalický rubín 2021

Frankovka modrá 2021

 

Buďte originálni a nekonvenční

Netreba sa báť ani vín s označením cuvée, ktoré sú častokrát špeciálne pripravené na slávnostné príležitosti a spájajú príjemnú sviežosť s ovocno-citrusovou ľahkosťou.

Tip vinára:

Vinpera blanc cuvée 2021

 

Dôležitá je kvalita, ale aj kvantita

Pri výbere vína určite nešetrite a siahnite po kvalitnejšom, z ktorého nebude hostí bolieť hlava na druhý deň. Chceme, aby si odniesli nezabudnuteľné spomienky, nie hlavybôľ.

Ideálne množstvo bieleho alebo ružového vína sa počíta v pomere 1 fľaša (0,7 l)/ osoba. Treba rátať s tým, že červené víno sa bude piť určite menej, preto by malo predstavovať iba 10 – 20 % celkového objemu objednaných vín.

Ideálny pomer by mohol vyzerať:

BIELE VÍNO 60 – 80 %

RUŽOVÉ VÍNO 20 %

ČERVENÉ VÍNO 10 – 20 %

 

Budget friendly

V prípade, že riešite rozpočet a chcete ušetriť, veľmi dobre funguje, keď nakombinujete vína kvalitnejšie a drahšie s tými lacnejšími v dostatočnej kvalite.

Nešetrite na prípitku a ani na vínach, ktoré hostia pijú počas hostiny.

Na svadobnej zábave si môžete dovoliť podávať ľahšie, tým aj o niečo cenovo priaznivejšie, ktoré svadobčania budú s chuťou popíjať až do skorých ranných hodín.

 

Ochutnávka vína, ako súčasť programu

Ak si chcete svadobný program spestriť niečím originálnym, ochutnávka lokálneho vínka je tým pravým osviežením. Potešíte tak každého milovníka kvalitného vína a rozšírite obzory vašim hosťom o nové chute.

 

Vyberajte víno hlavne na základe vašich preferencií, aby bol svadobný deň dokonalý pre vás.

Vyberte si váš najobľúbenejší druh vína a označte ho personalizovanou etiketou "jej obľúbené“ a "jeho obľúbené“, aby ste uľahčili výber hosťom a prezradili im čosi viac o sebe.

 

Ak by ste sa radi poradili so zostavením svadobnej vínnej karty alebo s ochutnávkou vín,  obráťte sa na nás e-mailovo na vinpera@vinpera.sk.

Pre viac vinárskych zaujímavostí a rád sledujte ich profily na Facebooku Vinárstvo Vinpera a Instagrame @vinarstvo_vinpera.

 

                                                                  Photo wedding story: Ivana Santová

Neváhajte a zaregistrujte sa na našom portáli.

Registrovať sa
Kategórie:

Tipy a rady

Prečítajte si podobné články

Tipy a rady
Čo všetko treba vybaviť po svadbe?

Máte svadobný deň za sebou, opadol z vás všetok stres a napätie, môžete sa už len tešiť na spoločne strávené chvíle. Pred svadbou bolo veľa vecí, ktoré ste...

Prejsť na článok
Tipy a rady, Oznámenia a tlačoviny
Originálne tipy na svadobné oznámenia

 Stanovili ste si už dátum svadby? Čaká na vás ďalší krok - oznámiť túto veselú novinku hosťom! Môžete si zvoliť klasickú cestu osobného oznámenia, alebo staviť na kreativitu...

Prejsť na článok
Tipy a rady
Na čo myslieť pri plánovaní svadby

Koordinované plánovanie je nevyhnutné, aby všetko prebehlo vo váš veľký deň hladko. Rozložiť si ho podľa časových úsekov vám pomôže nestratiť sa v množstve úloh, ktoré na vás čakajú....

Prejsť na článok