Etiketa je vašou vizitkou. Preto by ste si mali najmä na svadbe dať obzvlášť záležať na plynulom a SPRÁVNOM priebehu stolovania na vašej svadbe. Buďte o to dôslednejší, ak sa nej budú nachádzať aj deti - naučíte ich tak slušnosti a etikete.

 

Posaďte sa, prosím

Ešte predtým si však vypnite mobilný telefón (alebo aspoň stlmte zvukové oznámenia) a odložte ho na bezpečné miesto (ženy do kabelky, muži do vrecka) a počas stolovania ho za žiadnych okolností nepoužívajte. Ak však očakávate dôležitý telefonát či iné notifikácie, ospravedlňte sa a telefón použite napríklad vonku alebo na toalete. Taktiež nemá mobil čo robiť na stole.

Vaše miesto vám najlepšie určia menovky, vďaka čomu budete mať istotu, že si sadáte na správne miesto. V opačnom prípade platí, že ak je stôl pri stene, hostitelia či inak významnejší hostia (svedkovia) sedia chrbtom k stene tak, aby im bol zabezpečený výhľad na okolie.

Pred samotným sadaním si za stôl najskôr počkáme na všetkých hostí, pričom sa následne posadíme spolu. Hostiteľ vás k tomu náležite vyzve.

Príprava

Vytvorte si pohodlie a pripravte obrúsok. Ten by ste mali preložiť na polovicu a následne ho položiť na kolená. Obrúsok na kolenách ponechajte počas celého stolania s tým, že ak sa potrebujete od stola vzdialiť, jednoducho ho prehoďte cez sedadlo vašej stoličky.

Príbor

Príbor vždy používajte od samotného okraja smerom k tanieru. Príbor nad tanierom, ktorý zväčša tvorí lyžička a vidlička, slúži na dezert.

 

 

Poháre

Poháre so stopkou uchopte vždy za stopku. Pred samotným pitím je vhodné utrieť si ústa do obrúska, ktorý máte položený na kolenách. To platí obzvlášť pre dámy s rúžom, ktorý sa môže na pohár otláčať.

Pozor na lakte

Lakte na stôl zo zásady nepatria. Ak sa však stane, že vám počas stolovania zostane jedna z rúk voľná (väčšinou pri dezerte), tú ponechajte položenú na svojich nohách.

Začíname jesť

Jesť začínajte skupinovo a to až po tom, čo je obslúžený každý, kto sa pri vašom svadobnom stole nachádza. Vyhnite sa mľaskaniu, prskaniu jedla navôkol či nebodaj grganiu. Hrubé zvuky pri svadobnom stole nemajú čo robiť. Ak máte tú potrebu, slušne sa ospravedlňte a použite toaletu. 

 

 

Potrebujete okoreniť?

Často sa stáva, že si hostia chcú jedlo okoreniť, osoliť prípadne doliať vodu z džbánu. Rozhodne sa vyhnite naťahovaniu cez celý stôl! Po prehltnutí posledného sústa jednoducho poproste osobu, ktorá má tieto ingrediencie poruke, aby vám ich podala.


POZOR! Ak hosť žiada o koreničku, podáva sa celý podnos.

S plnými ústami sa nerozpráva!

Učia to už deti v materských školách. Rozprávanie s plnými ústami je nielen nevhodné, ale môže byť aj pohoršujúce, pričom častokrát (aj nevedome) môže nastať neželaná nehoda. Zároveň tak riskujete zabehnutie jedla či totálnu nezrozumiteľnosť vášho prejavu, ktorý by v takýto veľký deň mal byť rozhodne na úrovni.

Svoje jedlo taktiež za žiadnych okolností nefúkajte - nie je to vhodné.

Nezabudnite na dochvíľnosť! Ak sa z akýchkoľvek dôvodov nedokážete dostaviť včas, dajte o tom svojim hosťom vedieť v predstihu.

 

 

Zdroj fotiek: pinterest.com, depositphotos.com

Neváhajte a zaregistrujte sa na našom portáli.

Registrovať sa
Kategórie:

Tipy a rady, Catering

Prečítajte si podobné články

Tipy a rady
Čo všetko treba vybaviť po svadbe?

Máte svadobný deň za sebou, opadol z vás všetok stres a napätie, môžete sa už len tešiť na spoločne strávené chvíle. Pred svadbou bolo veľa vecí, ktoré ste...

Prejsť na článok
Tipy a rady, Oznámenia a tlačoviny
Originálne tipy na svadobné oznámenia

 Stanovili ste si už dátum svadby? Čaká na vás ďalší krok - oznámiť túto veselú novinku hosťom! Môžete si zvoliť klasickú cestu osobného oznámenia, alebo staviť na kreativitu...

Prejsť na článok
Tipy a rady
Na čo myslieť pri plánovaní svadby

Koordinované plánovanie je nevyhnutné, aby všetko prebehlo vo váš veľký deň hladko. Rozložiť si ho podľa časových úsekov vám pomôže nestratiť sa v množstve úloh, ktoré na vás čakajú....

Prejsť na článok