Sobášny list nie je obyčajný papier! Je to cenný dokument, na základe ktorého budú mať úrady a iné štátne inštitúcie jasné potvrdenie o tom, že ste naozaj manželia. Kde od vás sobášny list budú žiadať?

Doklady

Samozrejmosťou po sobáši je čo najrýchlejšia aktualizácia osobných dokladov (občiansky preukaz, vodičský preukaz, pas). Je preto ideálne navštíviť klientske centrum ihneď po vyzdvihnutí sobášneho listu.

Mnohí na to zabúdajú, avšak, ak máte domáceho maznáčika, ktorý má čip a teda aj pas zvieraťa, nezabudnite všetky zmeny hlásiť aj ošetrujúcemu veterinárovi! Je veľmi dôležité udržiavať údaje v čipe a očkovacom preukaze zvieraťa vždy aktuálne údaje, ak by sa niečo stalo.

Štúdium

Týka sa to výhradne žien - študentiek. Ak sa rozhodnete študovať na vysokej škole, v deň zápisu budete musieť univerzite dokladovať nové priezvisko a stav, a to overenou kópiou sobášneho listu.

Pôrodnica

Očakáva sa, že vydatá žena bude čoskoro mamičkou! Zväčša druhý deň po pôrode za vami príde sestra, ktorá vám dá vyplniť zopár papierov - zrušenie tehotenskej dávky, súhlas so zverejnením narodenia dieťatka v mestských novinách, ale aj údaje otca dieťaťa - manžela. Keďže existujú rodiny s deťmi, ktoré nežijú v manželskom zväzku, budete sa musieť preukázať sobášnym listom.

O zvyšok sa postará matrika, ktorá vášmu dieťaťu vystaví rodný list s údajmi oboch manželov.

Podnikanie

Ak podnikáte, nezabudnite zmenu vášho priezviska/stavu nahlásiť aj na živnostenskom úrade. Taktiež ste povinní všetky zmeny hlásiť zároveň sociálnej, ale aj zdravotnej poisťovni. Ide o nevyhnutný proces, ktorý vás ušetrí množstva komplikácií, ktoré by v opačnom prípade mohli nastať.

Táto povinnosť nevzniká ľuďom, ktorí sa rozhodli podnikať po uzavretí manželstva! Všetky podstatné údaje totiž máte vo svojom elektronickom občianskom preukaze.

 

 

Zamestnanie

Svojmu zamestnávateľovi nezabudnite nahlásiť zmeny čo najskôr! Zamestnávateľa zaujíma predovšetkým vaše meno a bydlisko, ktoré sa sobášom zvykne meniť. Jeho oznamovacia povinnosť vás dokonca zbaví niektorých dodatočných hlásení (sociálna a zdravotná poisťovňa). Mnohí zamestnávatelia dnes už bežne žiadajú kópiu sobášneho listu.

Zamestnávateľovi nezabudnite poskytnúť aj fotokópiu nového občianskeho preukazu! Číslo dokladu totožnosti je totiť pre zamestnávateľa veľmi dôležitý údaj.

Banka

Chystáte sa po svadbe riešiť vlastné bývanie a potrebujete pomôcť s jeho financovaním? V banke sa bez sobášneho listu nepohnete! Nezabudnite ho preto vziať so sebou. Pri zakladaní bežného účtu ho však potrebovať nebudete, ale ak sa chystáte požičať si vyšší obnos peňazí, ide o nevyhnutný dokument.

Požičali ste si od banky pred uzavretím manželstva, ale po sobáši chystáte refinancovanie? Aj v tomto prípade bude nutné dokladovať sobášny list, pričom banka prihliada na príjmy oboch manželov v rámci BSM.

Ženy to majú zložitejšie

Na rozdiel od mužov, ženy čaká dodatočné hlásenie zmeny priezviska, ktoré sa spája s výmenou dokladov. Navyše však musíte nové priezvisko a prípadnú zmenu bydliska nahlásiť aj ošetrujúcim lekárom, ktorých navštevujete. Na túto drobnosť sa, žiaľ, príliš často zabúda.

 

 

Zdroj fotiek: pinterest.com, depositphotos.com

Neváhajte a zaregistrujte sa na našom portáli.

Registrovať sa
Kategórie:

Tipy a rady

Prečítajte si podobné články

Tipy a rady
Čo všetko treba vybaviť po svadbe?

Máte svadobný deň za sebou, opadol z vás všetok stres a napätie, môžete sa už len tešiť na spoločne strávené chvíle. Pred svadbou bolo veľa vecí, ktoré ste...

Prejsť na článok
Tipy a rady, Oznámenia a tlačoviny
Originálne tipy na svadobné oznámenia

 Stanovili ste si už dátum svadby? Čaká na vás ďalší krok - oznámiť túto veselú novinku hosťom! Môžete si zvoliť klasickú cestu osobného oznámenia, alebo staviť na kreativitu...

Prejsť na článok
Tipy a rady
Na čo myslieť pri plánovaní svadby

Koordinované plánovanie je nevyhnutné, aby všetko prebehlo vo váš veľký deň hladko. Rozložiť si ho podľa časových úsekov vám pomôže nestratiť sa v množstve úloh, ktoré na vás čakajú....

Prejsť na článok