Koordinované plánovanie je nevyhnutné, aby všetko prebehlo vo váš veľký deň hladko. Rozložiť si ho podľa časových úsekov vám pomôže nestratiť sa v množstve úloh, ktoré na vás čakajú.

9 - 12 mesiacov 

V ideálnom prípade sa odporúča začať plánovať svadbu asi 12 mesiacov vopred. Čím skôr začnete, tým pokojnejšia bude organizácia a aj väčšia pravdepodobnosť, že sa vám podarí objednať presne to, po čom túžite.

V prvom rade je nevyhnutné stanoviť si rozpočet. Následne sa rozhodnite pre dátum svadby. Okrem ročného obdobia zvážte aj faktory ako sviatky, víkendy a dostupnosť vašich blízkych.

Ďalej prichádza voľba typu svadby. Ak sa chcete zosobášiť v kostole, musíte požiadať farára o deň sobáša. V niektorých prípadoch môže byť čakacia lehota viac ako rok, preto začnite s prípravami včas. Pri občianskom sobáši sa rýchlosť konania líši podľa čakacích listín na matričných a mestských úradoch, preto si overte vopred, ako dlho môže trvať jeho vybavenie. Svadba pred notárom je zvyčajne rýchlejšia, ale aj drahšia možnosť. Po určení dátumu svadby je čas na oznámenie, aby si hostia zarezervovali termín.

Následne vás čaká rozhodovanie o štýle svadby. Či už bude jednoduchá a intímna, veľká a pompézna, alebo niečo medzi, výber by mal súhlasiť so stanoveným rozpočtom.

Zostavte si predbežný zoznam hostí, aby ste mali ideu o veľkosti svadby.

Máte už vytipované miesto, ktoré je všeobecne populárne? Nečakajte a urobte si rezerváciu čím skôr. Ak je pre vás miesto svadby obzvlášť dôležité, možno budete musieť podmieniť termín svadby v závislosti od dostupnosti priestorov.

Pri výbere miesta myslite aj na priestor potrebný na darčeky, tanečný parket, bar, prípadný detský kútik alebo bufet. Odporúčame riadiť sa nepísaným pravidlom - každý hosť potrebuje aspoň jeden meter štvorcový priestoru. Zabezpečte si alternatívu k exteriéru v prípade, že bude zlé počasie.

Aby ste mali vždy prehľad o každom bode, vytvorte si svadobný priečinok s dokumentami, ktorý bude obsahovať aj kalendár s dôležitými dátumami. Tu uchovávajte výpočty, rezervácie, potvrdenia, zmluvy a faktúry. Spravte si organizačnú stratégiu, v ktorej prerozdelíte zodpovedným ľuďom jednotlivé úlohy.

 

 

7 - 9 mesiacov

Naplánujte si v práci niekoľko dní voľna pred, počas a po svadbe, plus na medové týždne. V mnohých prípadoch je nutné požiadať o rozsiahlejšiu dovolenku s veľkým predstihom. Naplánujte si tiež podrobnosti svadobnej cesty, aby ste mohli využiť prípadné ponuky a zľavy. Overte si, či na cestu do destinácie medových týždňov potrebujete pas, víza alebo či sa pre vašu destináciu odporúča/vyžaduje nejaké očkovanie.

Ďalej je dôležité rezervovať si ubytovanie. Nenechávajte to na poslednú chvíľu, najmä v letnej sezóne, kedy idú vychytené ubytovania ako teplé rožky. Pri skorej rezervácii a veľkom počte hostí ponúkajú mnohé zariadenia príjemné zľavy.

Výber svadobných šiat a obleku je kľúčovým momentom v celom organizačnom procese. Naplánujte si časovú rezervu na prípadné úpravy. Nezabudnite na doplnky, šperky a obuv.

V tomto období je najvyšší čas začať hľadať dodávateľov:

-       Catering: Premyslite menu a bufet, zahrňte špeciálne preferencie, potravinové alergie a vyberte nápojový lístok. 

-       Cukrárstvo: Máte predstavu o svadobnej torte a zákuskoch? Alebo to necháte na fantázii šikovného cukrára?

-       Kvetinárstvo: Kytica nevesty, kvetinové aranžmány na obrad, výzdoba sály, stolov. Kvetom sa medze nekladú.

-       Fotograf a kameraman: Chcete iba záznam z obradu a oslavy, alebo sprevádzanie počas celého dňa, ako aj predsvadobné a posvadobné fotografie? Možností je neúrekom.

-       DJ, kapela, spevák alebo iné kombinácie: Ujasnite si najskôr, aké hudobné štýly chcete na svadbe.

-       Dopravné spoločnosti: Doprava hostí z miesta obradu na miesto oslavy a naspäť, doprava nevesty a ženícha počas celého dňa, zarezervovanie svadobného auta.

-       Ostatní dodávatelia: moderátor, fotostena, tlačoviny, animátori, tanečníci, ohňostroj, atrakcie pre deti

 

 

3 - 6 mesiacov

Ak máte špeciálne želania týkajúce sa darčekov, je vhodné o tom informovať vašich hostí. Jedným zo spôsobov je vytvorenie svadobného zoznamu, z ktorého si hostia vyberú darček v rôznych cenových reláciách. Nápady môžu byť napísané aj v svadobných pozvánkach, ktoré sa posielajú zvyčajne 3 až 5 mesiacov pred svadbou.

Výzdoba závisí od zvolenej témy a požadovanej farebnej palety.

Uistite sa, že všetky tlačené materiály, ako napríklad menu, program alebo menovky,  neobsahovali chyby a boli vytlačené v dostatočnom predstihu.

Rozhodnite o rozložení stolov na hostinu. Dbajte na to, aby vás hostia videli z každého miesta, a zároveň usádzajte priateľov a rodiny blízko seba.

Detaily s dodávateľmi služieb by ste mali dokončiť asi 3 mesiace pred svadbou. V tom čase už by mal byť potvrdený zoznam účastníkov. Môže stať, že hostia zrušia svoju účasť na poslednú chvíľu. Zmeny je potom potrebné čo najrýchlejšie oznámiť dodávateľom služieb, medzi ktoré patrí miesto konania alebo catering.

Komunikujte s nimi podrobný harmonogram vášho svadobného dňa (čas obradu, uvítacieho aperitívu, banketu, fotografovania, príchodu hostí, začiatku hostiny a zábavy).

 

 

2 mesiace

 Vyskúšajte si šaty a oblek, ak budú potrebné úpravy, ešte ich stihnete včas zariadiť.

Dohodnite si kaderníka na skúšobný účes a líčenie.

Ak máte svadobnú výzdobu vo vašej réžii, začnite si ju pripravovať.

Pozrite si kontrolný zoznam plánovania a skontrolujte všetky úlohy, či sú splnené.

 

 

2 týždne

Skontrolujte prípadné dopravné uzávery a informujte o nich hostí.

Stúpa nervozita? Doprajte si deň oddychu! A v neposlednom rade, užite si každý moment naplno.

 

 

Plánovanie svadby si vyžaduje veľa úsilia. S online svadobným portálom si ho však viete značne uľahčiť. Nájdite si tých najlepších dodávateľov služieb pre váš deň D a odškrtnite si všetky položky z procesu na našom kontrolnom zozname. Vďaka efektívnemu plánovaniu zvládnete organizáciu bez stresov.

Neváhajte a zaregistrujte sa na našom portáli.

Registrovať sa
Kategórie:

Tipy a rady

Prečítajte si podobné články

Tipy a rady
Čo všetko treba vybaviť po svadbe?

Máte svadobný deň za sebou, opadol z vás všetok stres a napätie, môžete sa už len tešiť na spoločne strávené chvíle. Pred svadbou bolo veľa vecí, ktoré ste...

Prejsť na článok
Tipy a rady, Oznámenia a tlačoviny
Originálne tipy na svadobné oznámenia

 Stanovili ste si už dátum svadby? Čaká na vás ďalší krok - oznámiť túto veselú novinku hosťom! Môžete si zvoliť klasickú cestu osobného oznámenia, alebo staviť na kreativitu...

Prejsť na článok
Tipy a rady
Ako zvládnuť predsvadobný stres

Túžba, aby všetko bolo dokonalé. Vnútorný nepokoj z toho, či všetko dobre dopadne. Tieto a tisíce ďalších myšlienok sa Vám môžu začať vynárať pred príchodom svadobného dňa, a...

Prejsť na článok