Túto dilemu väčšinou riešia tehotné ženy na PN-ke, ktoré sa chcú vydať ešte pred pôrodom. Najhorší na tom je fakt, že málokto si uvedomuje, že neohlásenie svadby počas PN má svoje riziká, ktoré znamenajú nevyplatenie dávky a niekedy aj mastnú pokutu. Ako sa vyhnúť nepríjemnostiam?

Práceneschopnosť

Každý dospelý človek pozná stav práceneschopnosti. Povinnosť zdržiavať sa na vopred nahlásenej adrese, ak by náhodou prišla kontrola, ktorá môže prísť kedykoľvek. Áno, kontrola chodí ráno, večer, neskoro v noci, ale aj počas sviatkov a víkendov. Za porušenie liečebného režimu (nezdržiavanie sa na adrese mimo vychádzok, alkohol či domáce práce) vás čaká ujma vo forme vyrubenia nemalej pokuty a pozastavenie vyplácania nemocenskej dávky.

Vychádzky alebo nepretržitý liečebný režim?

Je to úplne jedno. Aj keď máte vychádzky, ktoré sa zväčša udávajú v dvojhodinových intervaloch doobeda a poobede, iste viete, že svadbu nie je možné za taký krátky čas zrealizovať. Vychádzky primárne slúžia na krátku prechádzku, ktorá má revitalizovať telo a myseľ a prinavrátiť vám skoré uzdravenie.

Vedeli ste, že…

…aj keď sú domáce práce vrátane home office v rámci zamestnania zakázané, podnikať môžete? Je však nutné podnikať v odvetví, ktoré môžete vykonávať z domu (napríklad IT). Pričom počas PN (ale aj počas materskej či rodičovskej dovolenky) môžete vystavovať faktúry, ste zároveň poistencom štátu, teda nie ste v takomto prípade ničím obmedzovaní, a nie ste povinní odvádzať ani odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovni.

Navštívte lekára

Ak plánujete vlastnú svadbu alebo sa chcete zúčastniť svadby svojho dobrého priateľa, ste povinní o tom vopred oboznámiť svojho ošetrujúceho lekára, ktorý PN vystavil. Ak na vašu požiadavku prístúpi a bude súhlasiť s vašou účasťou na svadbe, vydá vám o tom potvrdenie.

Sociálna poisťovňa

Potvrdenie od ošetrujúceho lekára budete musieť (najlepšie osobne) zaniesť na pobočku sociálnej poisťovne. Vašu takzvanú priepustku zaevidujú, vďaka čomu sa nebudete musieť obávať kontroly v daný deň. Zároveň budete mať v podstate odpustený jeden deň PN, na základe čoho však tento deň nebudete mať platený z nemocenskej dávky.

Ohlasovacia povinnosť pre ženy

Ak sa chystáte počas PN na vlastnú svadbu, nezabudnite čo najskôr ohlásiť zmenu priezviska, ale aj bydliska sociálnej poisťovni, ktorá vám tohto času vypláca nemocenskú dávku. Pre korektnosť v platbách, ale aj organizácii kontrol je nutné, aby sociálna poisťovňa vedela o každej zmene, čím tak následne nedôjde k neželaným komplikáciám.

Akúkoľvek zmenu nezabudnite taktiež hlásiť lekárovi, ktorý vás sleduje v rámci PN, keďže aj on je rovnako povinný všetko hlásiť zdravotnej poisťovni a udržiavať vašu zdravotnú dokumentáciu vždy s aktuálnymi údajmi.

 

 

Zdroj fotiek: pinterest.com, depositphotos.com

Neváhajte a zaregistrujte sa na našom portáli.

Registrovať sa
Kategórie:

Tipy a rady

Prečítajte si podobné články

Tipy a rady
Čo všetko treba vybaviť po svadbe?

Máte svadobný deň za sebou, opadol z vás všetok stres a napätie, môžete sa už len tešiť na spoločne strávené chvíle. Pred svadbou bolo veľa vecí, ktoré ste...

Prejsť na článok
Tipy a rady, Oznámenia a tlačoviny
Originálne tipy na svadobné oznámenia

 Stanovili ste si už dátum svadby? Čaká na vás ďalší krok - oznámiť túto veselú novinku hosťom! Môžete si zvoliť klasickú cestu osobného oznámenia, alebo staviť na kreativitu...

Prejsť na článok
Tipy a rady
Na čo myslieť pri plánovaní svadby

Koordinované plánovanie je nevyhnutné, aby všetko prebehlo vo váš veľký deň hladko. Rozložiť si ho podľa časových úsekov vám pomôže nestratiť sa v množstve úloh, ktoré na vás čakajú....

Prejsť na článok