Rozhodovanie o menu na svadobnú hostinu nie je jednoduchou úlohou. Okrem toho, že by malo byť výživné, chutné a kvalitné, musí tiež očariť všetkých hostí. Ako to všetko dosiahnuť? Zahrnutím niektorého z týchto chutných návrhov!

  Vyberte si tie správne svadobné jedlá a dajte im šat podľa svojho gusta

 Jedálny lístok svadobnej hostiny je rozhodujúci pre úspech svadby. Láska predsa ide cez žalúdok, tak si vašich hostí musíte získať tým najchutnejším gastronomickým zážitkom. Uistite sa preto, že výber menu zodpovedá vášmu osobnému vkusu, ale zároveň spĺňa špeciálne diétne potreby svadobčanov. Možnosti svadobného menu sa budú líšiť, ak pôjde o klasickú hostinu alebo bufet.

 Trendy posledných rokov priniesli zmeny - páry upúšťajú od niekoľko-chodových večerí, ktoré hosťom prináša obsluha. V obľube sú samoobslužné bufety s jedlom, ktoré ponúkajú väčšiu flexibilitu programu i osobného vkusu. Hostia si môžu nabrať toľko, koľko vládzu, čo minimalizuje prebytočné vyhadzovanie nedojedeného jedla a veľkým jedákom vyhovie rovnako.

 

Tak ako na to? Skúste si najskôr zúžiť výber na jedlá, ktoré sa zhodujú s vaším vkusom. Nechoďte do niečoho nového a nepoznaného len preto, že je to originálne. Nakoniec to môže dopadnúť fiaskom a hladnými svadobčanmi.

 


Tipy na originálne svadobné menu

 Z čoho sa zvyčajne skladá svadobné menu? Schéma býva nasledovná – predjedlo a/alebo polievka, hlavné jedlo (ktoré sa môže skladať z niekoľkých možností na výber), torta a prípadne druhá večera. Pagáče a zákusky na stole bývajú na svadbách samozrejmosťou.

 k by ste radšej usporiadali bufetovú hostinu, máte veľký priestor na kreativitu. 

Môžete sa inšpirovať týmito nezvyčajnými nápadmi, ktoré z vašej svadby vedia spraviť unikátny kulinársky zážitok:

 Degustačné menu pozostáva z prezentácie rôznych malých kanapiek vo forme bufetu, ako sú krevety, zeleninové krémy, sushi alebo rôzne tradičné i netradičné kombinácie jedál. Táto pestrá ponuka malých porcií je originálnou stávkou na istotu, pretože si vaši hostia budú môcť dovoliť luxus výberu zo širokej ponuky chutí.

 

Ďalším trendom, ktorý je čoraz populárnejší, sú tematické a exotické bufety s jedlami z určitej krajiny alebo miesta. Táto možnosť je skvelým nápadom pre tých, ktorí sa neboja trochu experimentovať. Môže byť tiež inšpiráciou na svadobnú výzdobu a vytvoriť tak ceremóniu v jednom tematickom celku.

 

 

 Chcete si vychutnať uvoľnenú atmosféru a neformálne menu, ktoré nepochybne poteší chuťové bunky všetkých zúčastnených? Ak ste milovníkmi pizze, cestovín, hamburgerov či hranoliek, vynechajte tentokrát akýkoľvek protokol a jednoducho choďte do toho! Predložte rôzne podnosy s týmito jedlami, aby si každý z vašich hostí mohol vybrať alebo dokonca zostaviť vlastné menu. Možností je dnes neúrekom!

 Radi by ste zabezpečili vašim hosťom skutočne exkluzívny zážitok? Stavte na varenie naživo! Existuje mnoho druhov jedál, ktoré sa pripravujú priamo na mieste a zároveň sú živou podívanou pre oči aj chuťové bunky. Sushi bar, japonský gril alebo flambovaný dezertný bar... predstavte si len, čím všetkým môžete zažiariť na svojej svadobnej hostine!

 Ak sa zúčastnia hostia s alergiami, intoleranciami, cukrovkou a podobne, pripravte pre nich špeciálne menu, ktoré im umožní vychutnať si rôzne chutné jedlá bez toho, aby sa museli obávať, čo jedia. Dobrým nápadom je podrobne popísať ingrediencie rôznych pochúťok, ktoré sa budú podávať, na pekných plagátoch alebo malých tabuliach. V prípade bufetu im vyhraďte rôzne pokrmy a pri niekoľko-chodovej večeri im vytvorte menu na mieru. Preferencie hostí viete zistiť pri potvrdzovaní účasti na svadbe, alebo výzvou na oznámenie intolerancií a alergií.

 

 

 Klasické svadobné menu

 Nepresvedčili vás originálne svadobné jedlá? Pozrite sa na najtypickejšie slovenské menu, ktoré valcuje rebríčky obľúbenosti už desaťročia.

 Zahájte hostinu predjedlom, ktoré môže byť vo forme šunkových alebo syrových roliek s náplňami a penou. Hlavný chod začnite polievkou v podobe tradičného zeleninového, kuracieho alebo hovädzieho vývaru. Hlavné jedlo sa zvykne skladať z kuracieho, hovädzieho či bravčového mäsa s prílohou z ryže/zemiakov a zeleninovou oblohou. Ako dezert sa podávajú zákusky rôznych typov a svadobná torta. Často sa servíruje aj druhá večera, v ktorej sa hostia môžu tešiť na rezne, syrové misy, majonézový šalát či iné chuťovky. 

 

 

 V priebehu histórie sa v regiónoch udomácnili typické svadobné jedlá. Napríklad na severe Slovenska je obľúbená hubová polievka so smotanou a kapustnica, na východe zase pirohy plnené bryndzou, syrom či zemiakmi a plnené kapustné listy na juhu. A na čo nesmieme zabúdať? Domáca pálenka a víno sú neoddeliteľnou súčasťou tradičnej svadobnej veselice.

 

 

Ako ste sa presvedčili, možnosti svadobnej hostiny sú nekonečné. Inšpirujte sa niektorou z nich a vytvorte chutné a pestré svadobné menu, ktoré uspokojí všetkých zúčastnených. Neváhajte sa opýtať svojich blízkych, či majú nejaké alergie, intolerancie alebo stravovacie obmedzenia - keď budete mať tieto informácie, všetko bude pre vás oveľa jednoduchšie! A ak hľadáte profesionálov, ktorí pre vás a vašich hostí pripravia ten najchutnejší catering, na našom svadobnom portáli nájdete širokú ponuku dodávateľov kvalitných gastro služieb.

 https://bridee.online/dodavatelia

Zdroj fotiek: pinterest.com, depositphotos.com

Neváhajte a zaregistrujte sa na našom portáli.

Registrovať sa
Kategórie:

Tipy a rady, Catering

Prečítajte si podobné články

Tipy a rady
Čo všetko treba vybaviť po svadbe?

Máte svadobný deň za sebou, opadol z vás všetok stres a napätie, môžete sa už len tešiť na spoločne strávené chvíle. Pred svadbou bolo veľa vecí, ktoré ste...

Prejsť na článok
Tipy a rady, Oznámenia a tlačoviny
Originálne tipy na svadobné oznámenia

 Stanovili ste si už dátum svadby? Čaká na vás ďalší krok - oznámiť túto veselú novinku hosťom! Môžete si zvoliť klasickú cestu osobného oznámenia, alebo staviť na kreativitu...

Prejsť na článok
Tipy a rady
Na čo myslieť pri plánovaní svadby

Koordinované plánovanie je nevyhnutné, aby všetko prebehlo vo váš veľký deň hladko. Rozložiť si ho podľa časových úsekov vám pomôže nestratiť sa v množstve úloh, ktoré na vás čakajú....

Prejsť na článok