O tom dôležitom je už rozhodnuté. ,,Budeme sa brať!“ Prichádza však mnoho ďalších otázok, na ktoré je potrebné si odpovedať. Prvá z nich znie - ,,Kde to bude?“ Prečítajte si, čo ovplyvňuje finálny výber svadobného miesta a nechajte sa inšpirovať.


SVADOBNÉ PRIESTORY - RÝCHLO A PREHĽADNE

 Kde vôbec začať, keď sa začínate rozhodovať pri výbere miesta na svadbu? Priestory zvyčajne určujú aj dátum samotnej svadby a vytvárajú tak základ pre organizáciu celej udalosti. Včasné hľadanie priestorov zvyšuje šancu mať svoj vysnívaný deň na mieste, ktoré bude plne vyhovovať vašim potrebám a bude k dispozícii v požadovanom termíne.

 

Čo brať do úvahy pri rozhodovaní sa?

 1. Rozpočet

Premyslite si, koľko ste ochotní celkovo minúť na svadbu a koľko z toho pôjde na priestory. Myslite na všetky výdavky, ako napríklad prenájom stolov a stoličiek, tanečného parketu, baru, osvetlenia, vybavenia a rôzne dodatočné služby.

 2. Termín

Ak máte vybraný presný dátum svadby, odporúčame vám začať s hľadaním miesta v dostatočnom predstihu. Môže sa stať, že vaše možnosti sa však vybraním konkrétneho dňa zúžia. Ak nemáte žiaden vysnívaný deň alebo čas, je pravdepodobné, že možnosti pre váš výber budú širšie.

 3. Téma svadby

Všeobecná téma vašej svadby udáva smer výberu miesta. Páči sa vám rustikálna atmosféra? Potom svadba v luxusnom hoteli pravdepodobne nebude tou najlepšou voľbou. Ak naopak obľubujete naturálnejšie cesty, svadba v stodole obklopenej lesom docieli želaný výsledok.

 4. Počet hostí

Mali by ste mať aspoň približnú predstavu o tom, koľko ľudí pozvete na svadbu. Príliš veľké miesto s menším davom môže pôsobiť prázdne. Na druhej strane určite ani nechcete preplnený priestor, kde sa budú všetci tlačiť.

 5. Interiér, exteriér alebo oboje?

Pri plánovaní môžeme ohľadom počasia dúfať iba v to najlepšie. Zároveň je ale dobré pripraviť sa na to najhoršie. Pri svadbe v exteriéri si vopred preverte, či existujú kryté priestory, a zároveň či sa vám páčia tak ako tie vonkajšie, ak by bolo potrebné presunúť sa počas obradu.

 6. Lokalita a dostupnosť

Ako blízko je ubytovanie pre hostí? Dá sa na miesto ľahko dostať autom alebo inou dopravou? Aké sú parkovacie možnosti? Sú priestory prispôsobené aj pre starších ľudí, prípadne zdravotne znevýhodnených? Položte si čo najviac praktických otázok, ktoré vám pomôžu vytvoriť si čo najlepšiu predstavu.

 

 

SVADBA V KOSTOLE ALEBO CIVILNÝ SVADOBNÝ OBRAD

 Svadba v kostole môže byť krásnou romantickou ceremóniou. Avšak tento druh obradu má svoje podmienky:

-       minimálne jeden z páru musí byť pokrsteným kresťanom, nepokrstený z páru musí požiadať o dišpenz,

-       je nutné absolvovať prípravu na manželstvo,

-       musí ísť o prvý zväzok (nie po rozvode, výnimkou sú osoby, ktorých manželstvo nie je platné podľa cirkevného práva a vdovci),

-       odovzdanie dokumentov pre farský a matričný úrad,

-       žiadosť o sobáš je potrebné oznámiť minimálne 3 mesiace pred obradom na príslušnom farskom úrade,

-       potrebujete licenciu k sobášu, ak sa plánujete zobrať mimo vášho rodiska,

-       sobáš je bezplatný, avšak nepísané pravidlo je darovať okolo 50-100 eur a koláčik k tomu tiež neurazí

-       po obrade sa podpíše zápisnica, ktorú je potrebné do troch dní doručiť na príslušnú matriku.

 

Dekorácie a výzdoba v kostole by mali byť nežné a romantické. Kostol ponúka tiež fantastickú akustiku, ktorá vám vie zabezpečiť nezameniteľný hudobný zážitok. 

 

 

 Civilná svadba je menej zložitý proces, ale aj tu je potrebná príprava:

-       najskôr podajte žiadosť na matrike (zoberte si rodný list a OP), ktorú ste si vybrali pre obrad, dohodnite si termín a detaily svadby, zaplaťte príslušný poplatok,

-       ak sa budete sobášiť na inej matrike, ku ktorej podľa bydliska prislúcha aspoň jeden z vás, musíte ísť najskôr na vám prislúchajúcu, vyžiadať si delegačný list a následne môžete ísť na matriku vybranú pre sobáš,

-       oddáva vás zvyčajne starosta alebo primátor za prítomnosti matrikára.

 Tento typ obradu si viete naplánovať podľa svojho gusta. Nezabudnite si zistiť u matrikára, aké skladby a texty na príhovor majú pripravené, aby ladili s vašou predstavou, prípadne ich vymyslite spoločne.

 

NÁDHERNÉ SVADOBNÉ MIESTA NA SLOVENSKU  

 Lesy vysielajú podmanivú energiu, ktorá podčiarkne magickú atmosféru vašej svadby. Príroda zároveň ponúka nevyčerpateľné miesta na svadobné fotenie. Samotný obrad vonku je obľúbený vo všetkých ročných obdobiach, nakoľko má vždy iné čaro. Myslite aj na záložný plán v prípade dažďa, silného vetra a mrazov. Za obľúbené riešenia sa za posledné roky ukázalo natiahnutie špeciálneho krycieho stanu, ktorý dodá slávnosti ešte komornejšiu atmosféru. V súčasnosti mnohé farmy a vidiecke domy obklopené stáročnými lesmi ponúkajú svoje služby na usporiadanie obradu i ceremónie.

 

 

 Slovensko je plné zrekonštruovaných hradov, zámkov a kaštieľov, ktoré sú perfektným miestom pre romantickú ceremóniu s historickým nádychom. Svadobné sály v starobylých priestoroch pôsobia rozprávkovo a docielia pocit princezných kráčajúcich k oltáru. Rozpočet na takúto svadbu môže byť trochu vyšší v závislosti od voľby objektu, no napriek tomu neustále stúpajú na popularite a často bývajú zarezervované až roky dopredu (odporúčame vám kontaktovať zariadenia čím skôr).

 

 

 Ak snívate o poriadne romantickej svadbe, ale nie ste úplne fanúšikmi hradov či zámkov, prípadne sa vám nepodarilo spraviť zavčas rezerváciu, vyberte si svadbu pri jazere.     V niektorých prípadoch môžete požiadať o povolenie usporiadať obrad na móle, čo je bezpochyby jedným z najoriginálnejších nápadov na oslavu lásky.

 

 

 Malebných miest ideálnych pre svadbu je na Slovensku neúrekom. Stačí si odpovedať na zásadné body ohľadom výberu miesta. Na našom svadobnom portáli nájdete široký zoznam krásnych priestorov, kde si viete jednoducho zvoliť to najvhodnejšie miesto pre vašu predstavu na deň D.

https://bridee.online/priestory

 

Neváhajte a zaregistrujte sa na našom portáli.

Registrovať sa
Kategórie:

Miesto na svadbu

Prečítajte si podobné články

Miesto na svadbu
Svadba na farme s nezabudnuteľnou atmosférou

Slováci čoraz viac vyhľadávajú vidieky či farmy v rámci ideálnych svadobných miest. Predovšetkým ide o spojenie človeka s prírodou, čo priaznivo vplýva na psychiku a tým navodzuje príjemné...

Prejsť na článok
Tipy a rady, Miesto na svadbu
Trendy svadba v stodole

Aj svadba v stodole môže byť trendy! Prvky prírody, útulia a nezabudnuteľnej atmosféry z nej spraví práve stodola v tichom, príjemnom prostredí plnom očarujúcich prírodných krás. Milovníci dreva...

Prejsť na článok
Tipy a rady, Miesto na svadbu
Neviete, kde usporiadať svadobnú hostinu? Vyskúšajte stan!

Existuje naozaj veľké množstvo skvelých miest pre usporiadanie svadobnej hostiny. Pre najnáročnejších predstavujeme práve stan, vďaka ktorému bude vaša svadba ozaj trendy! Dostatok priestoru, ochrana pred vrtochmi počasia,...

Prejsť na článok