Samozrejme, o vašu zábavu sa rád postará DJ, kapela či niektorý z hostí. Avšak nielen zábavu, ale aj koordináciu svadobného programu by ste mali každopádne prenechať práve starejšiemu! Ide o historickú tradíciu, ktorá nesmie chýbať ani na modernej svadbe.

Kto je starejší?

V minulosti predstavoval starejší staršieho muža, ktorý organizoval celkový priebeh svadby krok po kroku. Dnes ide predovšetkým o človeka, ktorý koordinuje svadbu a sprevádza novomanželov celým jej programom.

Zväčša je moderný starejší oblečený do kroja, čím pôsobí tradične slovensky. V úlohe svadobného sprievodcu sa starejší rád chopí odobierky či čepčenia nevesty.

Aká je úloha starejšieho?

Popravde, tých úloh starejšieho je viac. Na úvod však starejší zodpovedá za odobierku nevesty rodičom. Neskôr je jeho práca spojená so zabezpečením vstupu do sály s následným privítaním, ale aj krátkym príhovorom.

Starejší však predovšetkým usmerňuje veci na pravú mieru, preto sa môžete stretnúť aj s oznamovaním zo strany starejšieho, kedy je čas na aký chod či rôzne aktivity (tanec, torta).

Keďže je starejší bežne oblečený do kroja, nesmie chýbať ani na polnočnom čepčení nevesty. Čepčenie zároveň predstavuje poslednú úlohu starejšieho, pričom po ňom nasleduje voľný program.

Koľko stojí starejší?

Samozrejme, konečná cena závisí od mnohých faktorov. Za starejšieho zaplatíte viac, ak za vami bude musieť dochádzať zďaleka, ale aj vtedy, ak plánujete svadbu vo veľkom meste. V neposlednom rade na výslednú sumu vplýva aj množstvo zákaziek starejšieho, nakoľko maximálne vyťažený starejší si bude účtovať omnoho viac (skúsenosti).

Všetky tieto faktory teda zhrnieme do jedného celku, z ktorého napokon vyvodíme, že za starejšieho na Slovensku zaplatíte sumu od 300 až do 800 eur. Vždy však myslite na to, že tento jediný človek má na starosti predovšetkým vašu pohodu, čím z vašej svadby dokáže vykúzliť nezabudnuteľné chvíle.

 

 

Zdroj fotiek: pinterest.com, bridee.online 

 

Neváhajte a zaregistrujte sa na našom portáli.

Registrovať sa
Kategórie:

Koľko stojí...?

Prečítajte si podobné články

Tipy a rady, Koľko stojí...?
Koľko stojí svadobný fotograf a kameraman?

Svadba je jedna z najkrajších udalostí v živote každého človeka. Keďže aj svadobný deň má len 24 hodín, oplatí sa investovať do spomienok, ktoré vás budú aj naďalej...

Prejsť na článok
Koľko stojí...?
Koľko stojí jedlo a alkohol na svadbu?

Keďže svadobná hostina predstavuje azda najdôležitejší prvok samotnej svadby, musíte si dať obzvlášť záležať na presných výpočtoch a jej manažmente. Pripravili sme si pre vás špeciálny článok, vďaka...

Prejsť na článok
Hudba na svadbu, Koľko stojí...?
Koľko stojí svadobný DJ alebo kapela?

Všeobecne, život bez hudby si jednoducho nevieme predstaviť. Hudba dokáže pracovať s našimi emóciami, čo ovplyvňuje to, ako sa cítime a čo prežívame. Hudba na svadbe je preto...

Prejsť na článok